redakcja@linia.com.pl
tel.(0-22) 710 0 999
DZIAŁY
<<< strona główna
Forum dyskusyjne
Chat na "Linii"
Księga gości
AKTUALNOŚCI
CZYTELNICY PYTAJĄ
EUROLINIA
FELIETONY
GŁOS REALISTY
GOŚĆ LINI
HISTORIA
KOMENTARZE/OPINIE
KORESPONDENCJA
KULINARIA
KULTURA
Linia Gospodarcza
LINIA KRYMINALNA
LINIA MŁODYCH
MOTORYZACJA
NASZE SPRAWY
POWIAT
PRZYRODA
ROZMAITOŚCI
SABAT CZAROWNIC
SALON SATYRYCZNY
SKOK W BOK
SPORT
SYLWETKI
WAWER
WĘDKARSTWO
WOKÓŁ NAS
WOLNA TRYBUNA
Turniej o Puchar "Linii"
ZDROWIE
Z GMIN POWIATU
forum dyskusyjne
księga gości
Jak przeżyć kaca
17.04.2001
4180 kb
Okres świąteczny to okazja do uczestniczenia w rodzinnych spotkaniach i towarzyskich imprezach. Niestety, niekiedy zdarza się nam nie zachować umiaru w jedzeniu i piciu. Wtedy okazuje się że szampański nastrój wieczoru przemienia

się następnego dnia w koszmar.

Rano budzimy się w zupełnie innym świecie. Ból głowy wydaje się ją rozsadzać od środka. Drażni nas światło, a nawet ciche dźwięki przypominają tętent koni. Serce bije szybciej, czujemy suchość w ustach, zawroty głowy powodują, że świat kręci się już nie w tak przyjemny sposób jak wczoraj. Nudności i wymioty dopełniają goryczy. Brak nam jakiejkolwiek chęci do działania. Są to typowe objawy ostrego zatrucia alkoholem, stanu określanego przez lekarzy syndromem dnia następnego, a popularnie zwanego kociokwikiem, lub kacem. Jest wiele obiegowych sposobów radzenia sobie z tym stanem, niektóre mają swoje medyczne uzasadnienie, inne wręcz przeciwnie, bardziej szkodzą niż pomagają.

Zanim sami przystąpimy do leczenia kaca o jednym musimy pamiętać- to nie choroba a zatrucie organizmu, które spowodowaliśmy niejako na własne życzenie. Najlepszym lekarstwem jest czas - jak w starym przysłowiu - czas, w którym nasza wątroba i nerki przetworzą i usuną z organizmu szkodliwe substancje. Leczenie polega tylko na zmniejszeniu objawów, które nas męczą.

Jednym z najpopularniejszych, ale jednocześnie najgorszych sposobów walki z kacem jest tzw. klin. Sposób dość skuteczny, ale konsekwencje mogą być tragiczne, gdyż przedłużamy działanie alkoholu, co oddala na kilka godzin objawy jeszcze większego zatrucia, a w prostej drodze - prowadzi do nałogu.

Drugim równie popularnym i niejednokrotnie opłakanym w skutkach sposobem jest przyjmowanie różnych, często przypadkowych leków. Owszem, tzw. niesterydowe leki przeciwzapalne, jak np. popularna aspiryna czy paracetamol zmniejszają bóle głowy, ale mogą uszkadzać śluzówkę żołądka i tak już podrażnioną przez alkohol, co nasila wymioty i może doprowadzić do powstania wrzodu. Należy pamiętać, że przyjmowanie medykamentów na własną rękę jest dość niebezpieczne, gdyż wiele leków wchodzi w interakcje z alkoholem i potęguje lub przedłuża jego działanie.

Dość dobrym i bezpiecznym sposobem na kaca jest picie dużej ilości płynów, a szczególnie soków owocowych np. pomarańczowego czy pomidorowego. W ten sposób „przepłukujemy nasz organizm” , jednocześnie dostarczając mu witamin i mikroelementów, jak np. witaminy C czy potasu, których „na gwałt” potrzebujemy. Podobne działanie mają kiszone ogórki, które wyrównują niedobór kwasów i łagodzą dolegliwości żołądkowe.

Dobrym sposobem jest spożycie słodyczy, czy filiżanka niezbyt mocnej , ale bardzo słodkiej kawy.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się firmy, które zajmują się przywracaniem do życia tzw. alkoholowych trupów. Stosują one, zgodnie z zaleceniami lekarza, sposoby najbardziej skuteczne z medycznego punktu widzenia: duże ilości płynów podawanych dożylnie, leki moczopędne, witaminy, preparaty sterydowe podnoszące ciśnienie krwi. Wszystko to działa, ale nie łudźmy się i nie wierzmy w cuda, że taka terapia postawi nas na nogi w ciągu godziny. Z pewnością poprawi nasze samopoczucie, ale nie przywróci naszej pełnej zdolności do pracy, a już na pewno do prowadzenia samochodu.

Podsumowując to wszystko dochodzimy do oczywistych wniosków. Nie ma cudownego sposobu na kaca. Kociokwik trzeba przeżyć, a jedyną skuteczna metodą na ten zespół dnia następnego jest rozsądek i umiar dnia poprzedniego.

Dr TOMASZ KŁOS

© webdesign by MR
Wykorzystanie zawartości strony wymaga zgody redakcji
Google
ZDROWIE
Dał nam przykład doktor Błachnio...
ARCHIWUM
Leczenie nadżerek zimnem
Dlaczego orzechy są zdrowe?
Udawajmy Greka
Rak krtani
Tłuszcze życia?
Paradoks francuski
Czerwone lekarstwo
Gruźlica atakuje znienacka
Schudnij człowieku!
Wszystkie możemy przeżyć raka!
RADOŚĆ ŻYCIA
Opieka paliatywna - pomoc w domu chorego
Dietą we wrzód
ABC alergicznego nieżytu nosa
O rany, wrzód! cz. I
Tajemniczy HP
Co to jest zator płuc
Karnawałowe ostatki
Życie po zawale
Sposoby na adrenalinę cz. II
Rak jelita grubego - zdążyć przed…
Nadciśnienie tętnicze, a dieta
Rób co chcesz, tylko nie pal!
Uwaga na nadciśnienie
Trzy twarze wąglika
Poznaj wiek swoich płuc
Jak przeżyć kaca
Warto schudnąć wiosną